Abyście w pełni zrozumieli dlaczego wybrałam taką formę zarabiania na tej stronie, czuję, że muszę wyjaśnić, co to jest afiliacja.

Czym jest afiliacja?

Afiliacja, inaczej zwana marketingiem afiliacyjnym, to forma współpracy z różnymi firmami, polegająca na polecaniu ich produktów lub usług w zamian za % kwoty, którą Klient wydał w danej firmie z Twojego polecenia. Inaczej rzecz ujmując, firma zamiast kierować środki finansowe na reklamę np. poprzez Google Ads czy Facebook Ads, „nagradza” swojego partnera afiliacyjnego (zwanego zazwyczaj wydawcą), zwracając mu część kwoty, którą wydał u niego Klient skierowany do niej przez wydawcę.
Czy to się firmom opłaca? zapytacie. I tu odpowiedź jest bardzo prosta – opłaca się bardziej, niż tradycyjna forma reklamy. Przede wszystkim dlatego, że dana firma płaci w zasadzie za Klienta, który już wydał u niej pieniądze na zakupy czy usługi. Czyli zupełnie inaczej niż w tradycyjnej formie reklamy.

Co można polecać w afiliacji?

Wertując różne programy afiliacyjne zauważyłam, że polecać można w zasadzie wszystko. Oczywiście najczęściej polecane są produkty finansowe, kosmetyki, odzież czy akcesoria i sprzęt sportowy, jednak na tym lista się nie kończy.
Jeśli działasz w określonej niszy, jest niemal pewne, że możesz trafić w niej na firmę, która ma własny program afiliacyjny.
Można również polecać „całe” sklepy, więc wystarczy, że ktoś kupi cokolwiek na danej platformie, a Ty już zyskujesz. I często mówimy tu o naprawdę znanych graczach e-commerce, a nie tylko sklepach (nazwijmy je) noname.

Czy na afiliacji można naprawdę zarobić?

Wszystkie źródła na jakie trafiłam mówią, że oczywiście można. Ja, mam nadzieję, również się o tym przekonam i za jakiś czas będę mogła pokazać Wam realne statystyki i efekty moich działań.
Oczywiście, aby zacząć zarabiać w ten (i każdy inny) sposób, trzeba włożyć w to nieco pracy – moją jest stworzenie tego bloga i prowadzenie go.
Aczkolwiek nie jest to jedyna droga promowania promowania. Kanały, którymi można się posługiwać to oczywiście YouTube, Instagram, Facebook, fora tematyczne czy (oczywiście legalny) mailing.

Czy afiliacja jest legalna?

Jasne, że tak. Jest to jak najbardziej legalna forma zarabiania. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego dochodu, musisz rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Ale jak to wygląda dokładnie, pewnie opiszę innym razem.

Jedno jest pewne, z afiliacją macie do czynienia częściej niż być może się Wam wydaje. Na pewno nie raz czytając różne fora czy artykuły natknęliście się na polecenia różnych produktów z ich bezpośrednim linkowaniem. To jest właśnie afiliacja w najbardziej podstawowej formie. Zatem nie ma się czego bać. Wręcz przeciwnie, należy z tego korzystać!

Czy jest jeszcze coś, co zastanawia Was w temacie afiliacji? Chętnie rozwinę temat w kolejnym wpisie.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *